محل تبلیغات شما

کرم کمپوست‌‌، موجودی خاکزی است که خاک و مواد آلی را‌‌ می‌خورد. در اصل زباله‌‌های طبیعی طبیعت را خورده و به کودی تولید می‌کند که بسیار با کیفیت است‌‌.‌‌ کرم‌هایی که برای تهیه خاک کمپوست استفاده می‌شوند کرم‌های خاکی نیستند که ما اغلب در خاک با ‌‌آن‌ها روبرو می‌شویم‌‌.‌‌ کرم‌‌های خاک کمپوست معمولا به رنگ قرمز دیده می‌شوند که در تجزیه مواد آلی سریع هستند‌‌.‌‌ گونه‌‌هایی کرم کمپوست که بیش‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند Eisenia foetida و Lumbricus rubellus است‌‌.

کرم کمپوست چه فایده ای دارد؟

  • ارزش دارویی تغذیه با کرم‌‌های خاکی(کرم ایزینیا فتیدا): بافت‌‌های کرم خاکی‌‌‌‌، ارزش دارویی بسیار بالا و طولانی دارد که به ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد برمی‌گردد‌‌. امروزه در برخی کشور‌‌ها مانند ژاپن و چین‌‌ از کرم‌‌های خاکی در تهیه مشروب استفاده می‌شود‌‌.‌‌ کرم‌‌های خاکی در درمان زردی‌‌،‌‌ سنگ مثانه‌‌‌‌، رماتیسم‌‌، آبله و تسهیل زایمان‌‌‌‌،‌‌ درمان مارگزیدگی و افزایش میل جنسی‌‌ نیز اهمیت دارند‌‌.‌‌ بافت کرم کنپوست برای پایین نگه داشتن دمای بدن به کار می‌رود‌‌. در حال حاضر کرم خاک کمپوست در مطالعات پزشکی برای مطالعه‌‌ روی سرطان مورد بررسی قرار گرفته است‌‌.
  • استفاده از کرم به عنوان منبع غذای انسانی: ارزش غذایی کرم کمپوست به علت بالا بودن مقدار پروتئین آن است که معمولا ۴۵تا ۷۰درصد وزن ماده خشک کرم‌ها را تشکیل می‌دهد‌‌.‌‌ این مسئله باعث شده است نام کرم خاک کمپوست علاوه بر فهرست غذای ماهیان‌‌‌‌،‌‌ در فهرست غذایی انسان هم قرار بگیرد‌‌.‌‌ بسیاری از کشورهای آفریقایی و آسیای میانه از گونه‌ای کرم خاکی در رژیم غذایی خود بهره می‌برند‌‌.‌‌ ‌‌آن‌ها این گونه را به خاطر خاصیت دارویی و انرژی بالای آن‌‌‌‌،‌‌ همراه با روغن زیتون مصرف می‌کنند‌‌.‌‌
  • استفاده از کرم به عنوان جیره غذایی طیور‌‌‌‌،‌‌ آبزیان دام: کرم خاک کمپوست ارزش غذایی فراوانی برای بسیاری از حیوانات دارد‌‌.‌‌ از پودر این کرم در جیره غذایی دام به منظور تامین آنزیم‌‌ها و‌‌ آمینواسید‌‌ها‌‌‌‌ استفاده می‌شود. همچنین در صنایع طیور نیز از پودر کرم در تولید پولک ماهی و دان مرغ استفاده می‌شود‌‌.
    استفاده از ورمی کمپوست به عنوان طعمه زنده: در برخی از کشورها فروش کرم‌‌ها به صورت زنده برای ماهیگیران امری درآمدزا است‌‌.
  • کاربرد در صنایع : از روغن کرم خاک کمپوست در تولید روغن جعبه‌دنده ارگانیک استفاده می‌شود ‌‌.‌‌ علاوه بر این در بعضی مناطق از آنزیم‌‌های کرم در تولید شوینده‌‌ها استفاده می‌شود‌‌.‌‌ پرورش کرم یک کار تجاری آسان و سودآور است‌‌.‌‌ از آنجا که کرم‌‌ها رشد می‌کنند‌‌‌‌،‌‌ نیازی به مراقبت روزانه ندارند‌‌.‌‌ همچنین‌‌‌‌،‌‌ کرم‌‌ها موجودات خوبی برای تولید کود هستند‌‌.‌‌ شما می‌توانید یاد بگیرید که چگونه کرم‌ها را برای استفاده شخصی یا سودآوری پرورش دهید.‌‌ اول از همه‌‌‌‌،‌‌ تصمیم بگیرید که چه نوع کرم را می‌خواهید پرورش دهید‌‌.‌‌ محبوب‌ترین گونه‌‌ها در پرورش کرم و تولید خاک کمپوست‌‌‌‌،‌‌ کرم سرخ (کرم بسیار کوچکی است که بسیار آسان رشد می‌کند) و واکر شبانه اروپا (کاملاً بزرگ است و به عنوان غذای ماهی استفاده می‌شود) وجود دارد‌‌.

وبلاگ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
سایت تفریحی ورتکس اجناس فوق العاده نگرش سیستمی به اعتیاد سنترال فایل مجله اینترنتی/بندرنت/ درگاه پرداخت الكترونيكي چیست؟ behdadanime قیمت سکه bayantools آموزش زبان انگلیسی حرفه ای